Chystáte sa zatepľovať? Najprv vymeňte strechu!

Uvažujete aj vy nad zateplením vášho domu? Prekvapením pre vás však asi bude, prečo by ste mali rovno pouvažovať aj nad krokom, ktorým je výmena strechy. Odborníci sa zhodujú, že práve zle zateplená strecha je miestom, kadiaľ vám uniká až 30% tepla. Vyriešením tohto problému nie len každoročne ušetríte slušnú sumu, ale dosiahnete pokojný spánok aj po pár desaťročiach. Pozrime sa teda, ako to funguje a prečo.

 

Prečo je dôležité najprv vyriešiť strechu?

Ak chceme zatepľovaním dosiahnuť čo najväčší efekt, je potrebné zatepliť aj povalu. Práve v tejto oblasti dochádza k veľkým tepelným stratám. Odborné štúdie sa zhodujú, že cca 30% tepla uniká nezateplenou strechou. V praxi platí, že čím väčšia plocha a zložitejšia členitosť strechy, tým väčšie úniky.

Dôvodov, prečo odborníci neodporúčajú výmenu strechy až po samotnom zatepľovaní, je niekoľko. Prvým je riziko poškodenia samotnej izolácie pri prácach spojených s jej neskoršou prestavbou. Ďalšou vecou, ktorá hrozí je, že sa vlhkosť dostane do medzier v izolácii, a tak vážne naruší jej schopnosti udržať teplo. Znamenalo by to nielen komplikácie, ale aj ďalšie výdavky!

Chystáte sa zatepľovať? Toto by mali byť vaše prvé kroky

Pred tým, ako sa rozhodnete pre zateplenie obvodových múrov, poraďte sa s odborníkom. Ten by mal najprv dôkladne skontrolovať už spomínané možné problémy so strechou. Letmý pohľad jednoducho nestačí!

Skutočný odborník skontroluje latovanie, krokvy a aj prekryté časti, ako sú napríklad pomúrnice. Dôležité sú miesta okolo detailov, ako prestupy cez strechu, komíny či úžľabia. Pri dlhodobom zatekaní alebo dokonca plesnivení by ste mali pouvažovať nad jej kompletnou výmenou. Neustále plátanie totiž iba na krátko predĺži cestu k aj tak nevyhnutnej výmene.

 

 

Ale aké materiály je najlepšie použiť?

Veľmi dobrou voľbou je pálená keramická škridla. Nielen že nahradí akýkoľvek materiál od plechu, cez eternit až po bitúmen, ale prináša aj väčšie výhody. Ak ste tiež človekom, ktorý radšej využije svoj čas s rodinou alebo na svoje koníčky, tak určite oceníte, že tento materiál nepotrebuje žiadnu ďalšiu údržbu. Napriek tomu má životnosť minimálne 80 – 100 rokov. Keramickú škridlu možno použiť aj na staré latovanie.

V prípade nového latovania však môžete použiť veľkoformátové XXL škridly, ktoré vám ušetria peniaze a aj čas. Sú odolné voči vplyvom počasia, veľmi pevné a ľahké. Okrem toho, vášmu domu zaručia aj dlhý pocit novosti, keďže si udržia dlhý čas svoju pôvodnú farbu.

 

Na záver

Každý túži po príjemnom a bezpečnom domove, v ktorom sa aj počas silnej búrky alebo mrazu môže venovať sebe a svojim najbližším. Preto, keď už sa rozhodnete venovať časť z rodinných úspor na nejaký druh prestavby vášho domova, zverte ich tomu, kto sa vo svojom odbore dokonale vyzná.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *