Drevené podlahové krytiny

Drevené podlahové krytiny sú v dnešnej dobre samozrejmosťou. Treba však mať na pamäti, že ide o prírodný materiál. S tým je spojená aj jeho tendencia zmrašťovať sa a rozťahovať. Nevyhnutnou požiadavkou je teda aj eliminácia dutín a nerovností podkladu. V nasledujúcich riadkoch si ukážeme, ako na to.

 

Pokládka podlahy

Je dôležité, aby bol podklad trvalo suchý, pevný, bez trhlín a čo najviac rovný. Ak cementové potery zodpovedajú požadovanej kvalite, netreba ich nejako špeciálne ošetrovať.

Anhydritové podlahy a anhydritové potery je lepšie zbrúsiť (zrnitosť 16) a následne očistiť od prachu. V prípade starých poterov a poterov z liateho asfaltu sa odporúča po potrebných úpravách ošetriť epoxidovým náterom. Ten slúži ako vlhkostná uzávera. Ďalšia možnosť je použiť polyuretánový penetračný náter, ktorý rýchlo tuhne.

Hladké a nasiakavé povrchy je dôležité poriadne očistiť vhodným čistiacim prostriedkom, a poprípade prebrúsiť. Ak je podklad nerovný, odporúča sa použiť samonivelizačný poter, ktorý nanášame v minimálnej hrúbke 2 mm.

Zoskupenie častí

Po dostačujúcej príprave podkladu môžeme pristúpiť ku kladeniu dielov podlahy. Prvý krok je spojenie niekoľkých dielov. Je dôležité, aby spolu dokopy dobre priliehali. Túto zostavu opatrne priložíme na podlahu. Ceruzou zaznačíme umiestnenie dielov. Po zaznačení zdvihneme celý dielec a nanesieme na podklad lepidlo.

 

 

Použitie lepidla na podlahy

Odporúčané je použiť špeciálne jednozložkové elastické lepidlo. Lepidlo, ktoré má pastovitú konzistenciu, môžeme nanášať aj z nádoby. Na podklad ho rovnomerne aplikujeme pomocou zubového hoblíka. Samozrejme berieme do úvahy, o aký druh parkiet ide.

Lepidla dávame len toľko, aby pokrylo podlahovinu. Pred nalepením kontrolujeme vždy dostatok lepidla na rube dielcov. Je nutné zabrániť postriekaniu hrany podlahoviny týmto lepidlom. Pevné spojenie dosiahneme dosadením na vopred pripravenú lepidlovú časť a následným pritlačením. Kladenie začíname vždy od steny, nemôžu k nej však byť prirazené úplne tesne. Tým zabránime vzniku škár aj deformácií. Minimálne nechávame odstup 10 mm. Na tento účel môžeme medzi stenu a dielec vložiť distančné kliny.

 

 

Distančné kliny

Hneď po nalepení ich odstránime. Postupne spájame ďalšie dielce, ktoré pritláčame na podklad. Po dokončení, ako aj počas neho, po podlahe nechodíme. Toto platí aj ďalších 24 hodín. Dielce treba lepiť, keď je miestnosť v dlhodobých klimatických podmienkach, alebo aspoň v dosť podobných. Je to preto, lebo vlhkosť dreva sa prispôsobuje vlhkosti v miestnosti.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *